Milton i Rose Friedman

Wolny wybór

NOWE WYDANIE XII 2020 W MIĘKKIEJ OPRAWIE
ZE SKRZYDEŁKAMI

Cena: 49,00PLN
Ilość stron: 360
W książce: zdjęcia i noty biograficzne autorów
Wymiary: 145x205x18mm
Waga: 470g.
Oprawa: miękka ze skrzydełkami, folia mat., lakier wybiórczy
ISBN: 978-83-959867-0-3

Książka wydawnictwa Aspekt

Wolny wybór – to książka wyjątkowa! Idee i treści w niej zawarte wpłynęły na gospodarcze losy wielu krajów świata. Pomimo czasu, jaki upłynął od jej pierwszej publikacji, wciąż stanowi ona doskonale udokumentowany, pasjonujący wykład na temat stosunków społecznych w dzisiejszym państwie. Książka pokazuje mechanizmy sprawowania władzy, cele jakie jej przyświecają i rolę jaką odgrywa władza i poszczególne jej agendy, w życiu współczesnego człowieka. Pokazuje też efekty tego wpływu na życie, zarówno całych społeczeństw, jak i poszczególnych jednostek.

Zobacz również – Film „Free to Choose” będący filmową wersją książki
W filmie obok Miltona Friedmana występują także między innymi: Wacław Klaus, Ronald Reagan, Arnold Szwarzeneger, Thomas Sowel, George Schultz, David Friedman, Gary Becker.

Książka Wolny wybór Miltona i Rose Friedman należy bez wątpienia do klasyki myśli ekonomicznej i politycznej XX wieku. I to klasyki w najlepszym słowa tego znaczeniu. Jest to nieczęsty wynik połączenia logiki i przejrzystego stylu pisania. Nawet najbardziej złożone zagadnienia przedstawianie są w niezwykle przystępny sposób. Dlatego, nawet nie mając ukierunkowanego wykształcenia, możemy zrozumieć przekazywaną nam wiedzę o funkcjonowaniu państwa i gospodarki. Dzięki nie tylko tym walorom książkę odpowiedzialnie można zalecić jako lekturę, która rozbudza intelektualnie i skłania do samodzielnego analizowania m.in. kwestii gospodarczych. Niewiele jest pozycji, które miały i nadal (dzięki swej uniwersalności) mają zauważalny wpływ na sposób myślenia o pozornie złożonych sprawach państwa i gospodarki.

– Centrum Adama Smitha – Andrzej Sadowski

Wolny wybór Miltona i Rose Friedmanów należy do współczesnej klasyki. Książka pokazuje w sposób przejrzysty i zarazem rygorystyczny jak wolność gospodarcza w ramach prawa służy człowiekowi i jak jej państwowe ograniczenia mu szkodzą. Praca rozbija wiele mitów o roli państwa w społeczeństwie narosłych po II wojnie światowej. Polecam tę książkę każdemu, kto chce mądrze wybierać i świadomie uczestniczyć w życiu społecznym.”

– Leszek Balcerowicz – ekonomista

„Wolny, czyli bogaty” Milton Friedman, laureat Nagrody Nobla, jest uważany za najbardziej wpływowego ekonomistę XX wieku. To jego poglądy zapoczątkowały w USA kontrrewolucję, która zatrzymała zwiększanie roli państwa. „Wolny wybór”, napisany wspólnie z żoną Rose, to jedna z najważniejszych publikacji noblisty. Można z czystym sumieniem stwierdzić, że zwolennicy socjalizmu i solidaryzmu społecznego nigdy nie przeczytali żadnej publikacji Friedmana. W prosty sposób udowadnia on bowiem nieracjonalność wzmacniania pozycji państwa w gospodarce, pokazując, że im większa rola państwa, tym biedniejsze społeczeństwo. To niestety nasze przekleństwo. „Przestano akceptować odpowiedzialność jednostki za własny los. (…) Pogląd, że rząd ma służyć jako arbiter chroniący jednostki przed wzajemnym szkodzeniem sobie, ustąpił przekonaniu, że jego rolą – podobnie jak rodziców – jest wymuszanie, aby jedni pomagali drugim”. Hit! (JP)

– Tygodnik WPROST

„Niezwykła klarowność i sugestywność wywodu. Friedmanowie pokazują krok za krokiem, jak decyzje mające służyć interesom obywateli, stają się w efekcie ciężarem coraz trudniejszym do zniesienia. Wolny wybór stanowi próbę przedstawienia argumentów na rzecz wolnorynkowej alternatywy wobec socjalistycznej gospodarki planowej i interwencjonizmu wszelkiego rodzaju. Uważa się że w Stanach Zjednoczonych książka „Wolny wybór”, a jeszcze bardziej serial telewizyjny na jej podstawie, pomogły w dokonaniu przełomu w myśleniu o ekonomii znacznych grup społecznych. Należałoby sobie życzyć, aby ta znakomita książka spełniła podobną rolę w odniesieniu do czytającej, a więc skłonniejszej do refleksji, części społeczeństwa.”

– Jan Winiecki – ekonomista

„W Polsce bardzo wielu ludzi chce dobra kraju. Niemal każde posunięcie władzy jest uzasadnione palącą potrzebą służenia krajowi, a pomimo to dookoła jest tyle zła. Próbę znalezienia odpowiedzi dlaczego tak sie dzieje, daje książka „Wolny Wybór” napisana przez laureata nagrody Nobla Miliona Friedmana i jego małżonkę. Książka w bardzo klarowny sposób ukazuje „drugie dno” typowych tak zwanych „działań dla dobra kraju” które tak pięknie wyglądają w ustach polityków wszystkich partii. Bardzo, bardzo polecam tę książkę wszystkim, którzy rządzą Polską, jak i tym, którzy chcą rozumieć co się w ich kraju dzieje. Nie jest pocieszeniem, że książka, która opisuje typowe błędy władzy w wielu krajach, tak bardzo pasuje do polskich realiów.”

– Roman Kluska – twórca Optimusa

„Kupiłam właśnie w księgarni Wolny wybór, ciesząc się iż został wznowiony ten „biały kruk”. Sprawdziłam wydawnictwo i zamawiam „Tyranię Status Quo”. Przydałaby się też większa promocja Friedmana.

– Katarzyna Szarzec (AE Poznań)